Milyen fiatalon lehet csípőprotézist beültetni?

Gyakran felett kérdés az ortopéd paxisban, hogy meddig kell tolni a protézis beültetést?? A félelem jogos, hiszen mindenki fél a protézis kilazulástól, és értelemszerűen minél fiatalabb a Beteg, annál tovább kell biztosítani a fájdalommentes mozgást. Kilazulás után a protézis fájdalmassá válik, pusztítja a csontot, cseréjét mindenképpen el kell végezni. Ha lehet…

Korábban jellemző volt, hogy a protézis műtétet igyekeztek a sebészek a lehető legtovább tolni, hiszen az “szavatosság” jobb esetben is kb. 10-15 év volt. Ezután az un. revizió, vagyis a protézis csere igen nehéz, néha megoldhatatlan volt. Mára szerencsére mind a protézis élettartama, mind a műtéttechnika jelentősen javult. Így nem indokolt egy egyebekben életerős, egészséges, de a csípőpanaszok miatt jelentősen mozgáskorlátozott Beteget a végletekig “várakoztatni”. Jelentős szempont az is, hogy ne a fiatalabb-aktívabb életében várakoztassuk a Beteget, hanem akkor adjuk vissza a mozgás szabadságát.

Mivel a műtét nem pótolja a tönkrement, zsugorodott izomzatot, szalagokat, így túl későre tolt műtét esetén jelentősen nő a felépülés ideje, sőt a komplikációk is nagyobbak! Mozgásában már jelentősen korlátozott betegnél a szív, érrendszer és a tüdő állapota is sokkal rosszabb, ami szintén komplikációk forrása. Azaz van optimális ideje a műtétnek!

Szakmánk folyamatosan fejlődik, és ha indokolt a műtét, nem kell 50-60 éves korig várni, ha van lehetőség ideális esetben az un. cementmentes portézis beültetésére. Különösen, hogy sikeres műtét esetén jó mozgásterjedelemre és fájdalommentességre van esély a legtöbb esetben! Gerincsebészetben ellenben messze nem tudunk ilyen jó eredményt ígérni. (Vagyis ígérni bármit lehet, de jobb be is tartani 🙂

A Beteg általános állapota fontos tényező, súlyos egyéb belszervi betegsége kizárhatja a műtétet.

Ha kétsége van, kérjen második szakvéleményt!

A lapon található információk tájékoztató jellegűek. Minden esetben konzultáljon kezelőorvosával!