Teniszkönyök- golfkönyök
epicondilitis lateralis et medialis humeri
OKA
Úgynevezett túlhasználati sérülés, mely során gyulladás jön létre a csukló és ujjfeszítő (golf könyök esetén hajlító) izmok tapadásánál. Ezek az izmok a felkarcsont külső-alsó (golfkönyök esetén belső-alsó) nyúlványának csonthártyáján tapadnak, és az ismételt igénybevétel, vagy egy megerőltetés hatására a mikrosérülések csonthártya gyulladást, majd degenerációt váltanak ki.
TÜNETEK
A könyök külső részén, főként az alkar fordításakor (pl. kulcszárás, kormányzás) jelentkező fájdalom, amely állandósulhat és nyugalomban is tompa fájdalmat okozhat. A meleg és a terhelés fokozza gyulladást.
KEZELÉS
- Első lépésben kímélet, hűtés, helyi gyulladáscsökkentőkrém javasolt.
- Jó tapasztalataink vannak az izomleszorító kötéssel, mely csökkenti az izmok húzását a csonthártyán.
- Ha ez hatástalan, akkor a helyi terápiát gyulladáscsökkentő tabletta kúrával kell kiegészíteni.
- Nem szűnő AKUT(!) panaszok esetén max. 3x helyi szteroidos injekciós kúra javasolt, optimális esetben ortopédustól.
- Semmire nem múló panaszok esetén szóba jön az izmok részleges műtéti leválasztása a fájdalmas csonthártyáról. Ez funkciókiesést nem okoz, de tapasztalat szerint eredményes. A műtét módosított, un. minimál invazív változatában nem szükséges a széles feltárás, csak a bőrön keresztül bevezetett árral átlyuggatjuk az izmok tapadásánál a besült, heges, gyulladásos szövetet. A magyarázat szerint a keletkező vérzés felfrissíti a helyi vérkeringést és elősegíti a gyulladásos szövet eltűnését.
- Gyakorlatok:
- Akut, azaz heveny szakban (első 72 óra) abszolút nyugalom, óvatos tehermentesített mozgás javasolt.
- Poszt-akut szakban (ez kb első 4 hét) a nyújtás és erősebb gyulladáscsökkentés
- Krónikus szakban,(ez bármi lehet 1 hónap és akár évek) a gyógyszerek keveset érnek, de nagyon fontossá válik az és az izom egyensúly, főként csökkent izomerő helyreállítása megfelelő gyakorlatokkal!
Egyénre szabott hatékony kezelés azonban csak megfelelő vizsgálat után lehetséges!